Soru ve Cevaplar

ONAYLARIM'ı kullanmadan önce aklınıza gelebilecek tüm soruları yanıtlamaya çalıştık. Cevap bulamadığınız sorular için lütfen sağ alttaki canlı sohbetten bize ulaşın.

e-İmza ile İlgili Sorular

e-İmza Nedir

e-İmza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye (örnek olarak bilgisayarınızdaki bir Word dosyası gibi düşünebilirseiniz) eklenerek imza atan kişinin kim olduğunu, hukuki anlamda reddedilemez bir biçimde gösteren veridir. 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu'na göre e-İmza, elle atılan imza ile aynı hukuksal geçerliliğe sahiptir.

Elektronik imzanın hukuki sonuçları nedir?

Elektronik İmza Kanununda, güvenli elektronik imza, elle atılan imzaya eşdeğer kabul edilmiş ve güvenli elektronik imza ile oluşturulmuş verilerin senet hükmünde olacağı, bu verilerin aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılacağı belirtilmiştir.

Nereden e-imza alabilirim?

Güvenli Elektronik İmza kullanmak için gerekli olan nitelikli elektronik sertifika yetkilendirilmiş elektronik sertifika hizmet sağlayıcılardan herhangi birinden satın alınabilir.

ONAYLARIM'da imzalanan belgeleri nasıl doğrulayabilirim?

İmzalı belgelerin üzerinde bulunan doğrulama adresi ve koduyla belge üzerindeki e-imzalar doğrulanabilir. Ayrıca e-imzalı belgeleri Tübitak KamuSM web sayfasından ücretsiz olarak indirebileceğiniz İmzager Kurumsal ile de doğrulayabilirsiniz.

Ürün ile İlgili Sorular

ONAYLARIM ne kadar güvenli?

Verini yurtiçinde konumlandırılmış bulut sunucularda saklanır. Belgelerinize sizden başka hiçbir kişi erişemez. Ayrıca verilerini kendi sunucularında bulundurmak isteyen kurumlar için özel olarak geliştirdiğimiz On Premise çözümümüz de bulunmaktadır.

Hesabımı birden fazla kişi kullanabilir mi?

Kullanıcı adı ve şifrenizi başka bir kişiyle paylaşabilirsiniz. Ancak bu durumda bir başkası sizin adınıza işlemler yaparak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Birden çok kişinin çalıştığı şirket, kurum gibi yapılar için hesabınızı kurumsal hesaba yükselterek gelişmiş yetkilendirme özelliklerini kullanabilirsiniz.

Belgeleri e-imzaya göndereceğim kişilerin üye olması veya ödeme yapması gerekiyor mu?

Hayır. Belgeleri e-imzaya göndereceğim kişilerin üye olmasına veya ödeme yapmasına gerek yoktur. Sadece süreç oluşturup diğer kişilere e-imza için gönderen hesapların üye olması gerekir.

Dokümanlarımı başka biri görebilir mi?

Kişisel hesaplar için, dokümanlarınızı başka bir kişinin görmesi mümkün değildir. Kurumsal hesaplarda, dokümanları yetkilendirilmiş diğer sistem kullanıcıları görebilir.

ONAYLARIM ile e-imzalanmış bir belgenin hukuki geçerliliği var mıdır?

Evet. e-İmza ile imzalanmış belgelerdeki e-imza, ıslak imza ile eş değerdedir.

Ücretsiz üye olduğumda belgemdeki e-imza hukuken geçerli midir?

Evet. Ücretsiz üyelikle hukuki anlamda geçerli e-imzalı belgeler oluşturabilirsiniz. Örnek olarak ücretsiz üye olarak bir havale talimatı oluşturup çalıştığınız bankaya gönderebilisiniz.

Ücretsiz üyelikle bir kişiye belge gönderdiğimde ilgili kişi belgeyi imzalayabilir mi?

Evet. Ücretsiz üyelikle oluşturduğunuz belgelere sizin belirlediğiniz kişiler e-imza atabilir.

Nasıl destek alabilirim?

Bunun için 3 yöntem sunuyoruz.

  • Dokümanları inceleyebilirsiniz.
  • Bize e-posta gönderebilirsiniz.
  • Sağ alttaki canlı sohbet ile bizle iletişime geçebilirsiniz.
Kişisel ve kurumsal hesap arasındaki farklar nelerdir?

Kişisel hesaplar, sadece 1 kişi tarafından yönetilen hesaplardır. Kurumsal hesap ise ONAYLARIM'ın bir şirket, kurum ya da kuruluş tarafından kullanılması durumunda kullanılması gereken hesap türüdür. Kurumsal hesapta, kuruma ait birimler, kullanıcılar ve roller tanımlanabilir. Daha fazla bilgi için dokümanlardaki hesap türleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sunum yapabilir misiniz?

Tabi. e-Posta , telefon (0 312 265 09 15) veya sağ alttaki canlı sohbetten bizimle iletişime geçerseniz ve uygun bir zaman için toplantı planlayabiliriz.

Başlattığım süreci iptal edebilir miyim?

Evet. Süreç devam ederken süreci iptal edebilirsiniz.

Ücretsiz Planlarla İlgili Sorular

Ücretsiz kullanım mümkün mü?

Deneme sürümü ile sistemi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Deneme sürümünde 5 süreç oluşturabilirsiniz. Deneme sürümüyle diğer planlar arasında, atılan e-imzaların yasal geçerliği bakımından hiçbir fark bulunmamaktadır. Deneme sürümünde e-imzalı belgeleriniz size saklamanız için e-posta olarak gönderildikten sonra sistemden silinir.

Ücretli Planlarla İlgili Sorular

Hangi durumda ücretli plana geçmem gerekir?

Bu soruya kişisel kullanıcılar ve kurumsal kullanıcılar için 2 ayrı cevap vermek gerekiyor.

Kişisel hesaplar
Ücretsiz bir kişisel hesabınızla, ücretli kişisel hesabın yaptığı tüm işlemleri yapabilirsiniz.
Ücretsiz hesaplarda belgeler e-imzalandıktan sonra size e-posta olarak gönderilir. e-Postada gönderilen Pdf hukuken geçerli e-imzalı bir belgedir.
Bu belgeyi sizin güvenli bir yerde saklamanız gerekir. e-İmza işleminden 3 gün sonra e-imzalı belge sistemden silinir.
Ücretli hesaba geçtiğinizde e-imzalı belgeleriniz ONAYLARIM tarafından güvenli bulutta saklanır. Belgeye istediğiniz an istediğiniz yerden erişebilirsiniz.
Kurumsal hesaplar
Ücretsiz bir kurumsal hesabınızla, ücretli kurumsal hesabın yaptığı tüm işlemleri yapabilirsiniz.
Ücretsiz hesaplarda belgeler e-imzalandıktan sonra size e-posta olarak gönderilir. e-Postada gönderilen Pdf hukuken geçerli e-imzalı bir belgedir.
Bu belgeyi sizin güvenli bir yerde saklamanız gerekir. e-İmza işleminden 3 gün sonra e-imzalı belge sistemden silinir.
Ücretli hesaba geçtiğinizde e-imzalı belgeleriniz ONAYLARIM tarafından güvenli bulutta saklanır. Belgeye istediğiniz an istediğiniz yerden erişebilirsiniz.
Ücretli kurumsal hesaplarda, şirketinizdeki diğer kişileri de sisteme dahil edebilir, kurumunuzun organizasyon yapısına uygun şekilde birimler oluşturabilir ve kullanıcılara birim seviyesinde yetkiler verebilirsiniz.
Kredi almak için ne yapmam gerekir?

Üye olduktan sonra tüm işlemleri uygulama içinden kendiniz yapabilirsiniz.

Kredi aldığımda hemen hesabıma geçer mi?

Kredi kartı ile ödeme yaptığınız anda krediniz hesabınıza geçer. Havale/EFT ile yapılan ödemelerde mesai saatler içinde 2 saat, diğer zamanlarda ise 24 saat içinde krediniz hesabınıza geçer.

Ödeme yöntemleri nedir?

Kredi kartı ve havale/EFT yöntemleri bulunmaktadır. Kredi kartı ile yapılan ödemeler güvenli PayTR altyapısı kullanılarak yapılır. ONAYLARIM hiçbir şekilde kredi kartı bilgileriniz almaz ya da saklamaz.

Kurumsal hesaba yükseltmek için nasıl ödeme yapabilirim?

Sadece ihtiyacınız olan eklentileri alarak en uygun maliyetle kurumsal hesaba geçiş işlemleri için lütfen bize ulaşınız.

Şirketimizdeki diğer kişileri sisteme dahil etmek için ne yapmam gerekir?

Hesabınızı kurumsal hesaba yükselterek şirketinizdeki diğer kişileri sisteme dahil edebilirsiniz.

Ek kurumsal kullanıcı lisansı almak için ne yapmam gerekir?

Ek kullanıcı lisansı alma işlemleri için lütfen bize ulaşınız.